📌DARMOWA DOSTAWA - do każdego zamówienia.
  Darmowa dostawa!

U nas nie płacisz za wysyłkę!

Kurier Inpost - przedpłata lub płatność przy odbiorze

Paczkomaty - przedpłata

Wysyłki na terenie Europy:

Poczta Polska - przedpłata

  Wysyłka w 24h

Przesyłki wysyłamy w ciągu 24h od złożenia zamówienia, pomijając weekendy, święta i dni wolne od pracy.

Całą biżuterię widoczną w sklepie mamy na stanie, więc zamówienia realizujemy błyskawicznie.

Grawery wykonujemy około
godziny 13.00

  30 dni na zwrot towaru

W ciągu 30 dni od daty odebrania przesyłki, mają Państwo możliwość wymiany / zwrotu towaru - bez podawania przyczyny.

Polecamy w tym przypadku skorzystać z tego FORMULARZU, co ułatwi Państwu i nam dokonanie wymiany/zwrotu.

Produkty razem z formularzem i paragonem prosimy przesłać na adres:

Artmag Magdalena Adamczewska
ul. Jeleniogórska 1/3F/53
60-179 Poznań

  Sprawdź jak szybko odpisujemy! biuro@zubiro.com

Zawsze możesz do nas napisać
e-maila z zapytaniem biuro@zubiro.com

Postaramy się jak najszybciej pomóc Ci w rozwiązaniu napotkanego problemu.

Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-16:00 jesteśmy do Twojej dyspozycji telefonicznie pod numerem 880 01 00 01

Sploty łańcuszków męskich

sploty łańcuszków męskich

Łańcuszki męskie to bardzo klasyczna męska ozdoba. Noszą je panowie jako samodzielny akcent w ubiorze lub jako bazę pod różnego rodzaju medaliki, zawieszki i krzyżyki.  Łańcuszki mogą mieć różne sploty, grubości i długości. Do najbardziej popularnych męskich splotów łańcuszków zaliczyć możemy pancerkę, królewski, figaro czy kordel.


Niżej opisujemy i prezentujemy na zdjęciach wybrane sploty łańcuszków męskich.

Splot PANCERKA

To najchętniej wybierany przez mężczyzn splot łańcuszka. Jest też najbardziej popularny i chyba każdy zna jego nazwę oraz wie jak wygląda. Łańcuszek o splocie pancerki wykonany jest z połączonych ze sobą pojedynczych ogniw spłaszczonych po bokach. Dzięki temu jest on bardzo wytrzymały i mocny. Przywodzi na myśl pancerz odporny na zgniecenia. Oczywiście tradycyjna pancerka obecnie doczekała się wielu wersji. Ogniwa mogą mieć wzorki po bokach, mogą być oszlifowane i pięknie odbijać światło, mogą być w zgięciach zaczernione, a wierzchnia warstwa zmatowiona. Pancerka może być także podwójna, czyli dwa ogniwa łączą się z jednym tworząc bardziej zbity splot. Także ogniwa mogą mieć kształt prostokąta lub kwadratu z owalną dziurka w środku. Splot pancerka jest to typowo męski splot łańcuszka. Mężczyźni z chęcią je noszą. Te grube są ładną i przyciągającą wzrok ozdobą szyi, a te cieńsze stanowią bazę pod krzyżyk i nowoczesne zawieszki męskie.

 splot-łańcuszków-pancerka
*splot PANCERKA

splot-łańcuszków-podwójna-pancerka
*splot podwójna pancerka

Splot FIGARO

Splot ten również jest populary i z chęcią ozdabiają im swoje szyje panowie. Może stanowić samodzielną ozdobę o grubszym splocie, ale także często jest wykorzystywany do zawieszenia krzyżyków, medalików i innych wisiorków. Splot ten wykonany jest z bardzo podobnych ogniw jak pancerka. Są to zazwyczaj dwa lub trzy ogniwa małe przeplecione jednym większym, bardziej podłużnym. Ogniwa także są spłaszczone i mogą być oszlifowane po bokach. Nazwa figaro wywodzi się od imienia głównego bohatera opery "Wesele Figara". Figaro nosił w tym przedstawieniu łańcuch o tym właśnie splocie. To właśnie wtedy w 1786 r. nazwano ten splot łańcuszka splotem figaro. Początkowo był on popularny we Włoszech, ale z biegiem czasu jego sława rozniosła się po całym świecie. Obecnie jest masowo wyrabiany przez wszystkich jubilerów. Pięknie wygląda zarówno ten ze srebra, złota jak i ze stali nierdzewnej 316L.

splot-łańcuszków-figaro

Splot KRÓLEWSKI inaczej zwany bizantyjskim

Jest to piękny splot, który kochają mężczyźni. Wykonuje się go z ogniw połączonych ze sobą w szczególny sposób. Każde ogniwo przechodzi przez cztery następne. Są one wzajemnie połączone w szczególnym układzie. Często stosuje się ogniwa o rożnych kolorach, tak żeby podkreślić ten piękny splot i wyeksponować ich strukturę. Może być wykonany z kółek lub innych elementów spłaszczonych z jednej strony. Na ten splot powstało wiele innych nazw, do najbardziej znanych oprócz łańcuszka królewskiego i bizantyjskiego należą: Klatka dla ptaków, splot Etrusków, Ptasie Gniazdo.

splot-łańcuszków-bizantyjski-królewski

Splot wężyk, żyłka, LINKA lub snake

Splot ten bywa różnie nazywany. Spotyka się określenia: wąż, linka, żyłka lub z angielskiego snake. Łańcuszek może mieć różny przekrój, od okrągłych i kwadratowych po pięcio- i ośmiokątne. W swoim wyglądzie przypomina węża. Nie jest to typowy łańcuszek w którym widać łączenie poszczególnych ogniw. Składa się jakby z modułów, które ułożone są ciasno obok siebie. Przypomina to nieco skórę węża, stąd jedna z nazw. Jest to splot, który polubiły kobiety. Ładnie układa się na szyi i wije się jak wąż. Raczej w tym splocie wykonuje się łańcuszki cienkie. Trzeba uważać na taki łańcuszek, ponieważ przy mocniejszym jego zagięciu można go w łatwy sposób uszkodzić. Właśnie dlatego nie jest wybierany przez chłopaków.

splot-łańcuszków-żmijka-wężyk

Splot kulkowy

Łańcuszki te często są stosowane do zawieszania tzw. nieśmiertelników. Dzisiaj są to blaszki z wygrawerowanymi obrazkami, symbolami czy sentencjami. Kiedyś były stosowane w armii jak identyfikatory. Nazwa „kulkowy” pochodzi od wyglądu. Splot składa się z kulek, które wyglądają jakby były naciągnięte na sznurek z równymi między sobą odstępami. Obecnie splot ten ma dużo różnych wariacji. Zamiast kulek mogą być ogniwa w kształcie walców, jajek, lub długich prostokątów. Łańcuszki wykonuje się od bardzo cienkich po około 1mm po bardzo grube 6-7 mm. Mogą być stalowe łańcuszki kulkowe lub łańcuszki kulkowe w kolorze czarnym.

splot-łańcuszków-kulkowe

Splot Cardano

Nazwa tego splotu pochodzi od wałka Cardana, który służy do przenoszenia napędu ze skrzyni biegów na koło. Wymyślił go matematyk o nazwisku Cardano żyjący około 500 lat temu. Girolamo Cardano urodził się w Pawii w 1501r. Cardano był również znanym matematykiem, lekarzem, mechanikiem i astrologiem. To właśnie od jego nazwiska pochodzi nazwa tego piękniego splotu łańcuszka. Składa się on z wydłużonych modułów, połączonych przegubami krzyżowymi. Łańcuszki o takim splocie są bardzo elastyczne i perfekcyjnie wyglądają w zgięciach. Istnieją różne kombinacje tego splotu. Łańcuszki mogą mieć przekrój okrągły, ośmiokątny, kwadratowy. Splot ten nieco przypomina omówione wyżej żmijki, linki. Często noszą je kobiety. Nadają się do zawieszek, wisiorków i medalików.

Splot Singapur (z ang. Singapore )

Jest to przestrzenny splot, który wyglądał jakby uległ skręceniu, dzięki temu przypomina strukturę DNA. Same ogniwa podobne są do tych ze splotu pancerki. Splot ten określany jest również jako twisted crub, czyli skręcona pancerka, może być także podwójna. Ogniwa nie są płaskie, ale każde jest lekko skręcony pod odpowiednim kątem, dlatego cały łańcuszek ulega skręceniu.

splot-łańcuszków-singapur

Splot ankier

Nazwa tego splotu wywodzi się z marynarki. Ankier (spotyka się też określenia kotew, ankra, kotwa, kołek lub łącznik) był to element konstrukcji stosowany do mocowania i kotwiczenia podłoża. Natomiast nazwa Anchor, oznacza kotwicę. W języku angielskim do określenia tego splotu łańcuszka używa się nazwy marina. Splot ankierowy łańcuszka wziął się od łańcuchów za pomocą których mocowano kotwice w statkach. Ogniwa łańcuszka są zazwyczaj owalne, ale można też spotkać inne wariacje. Specyficzną cechą tego splotu jest fakt, że jedno ogniwo znajdujące się pośrodku łączy dwa następne, które układają się pod kątem 90stopni względem siebie.
 
splot-łańcuszków-ankier

Splot BISMARK

Nazwa tego splotu prawdopodobnie wzięła się od nazwiska żelaznego kanclerza Otto Bismarcka, pierwszego kanclerza zjednoczonego cesarstwa niemieckiego. Lubił on nosić wszelkie ozdoby łańcuchowe. Do końca nie wiadomo czy to on był pomysłodawcą nazwania swoim nazwiskiem tego splotu, ale z chęcią nosił łańcuszki o tym właśnie splocie. Splot bismark jest bardzo ciekawy i interesująco wygląda w różnych kombinacjach kolorystycznych np. rzędy złote i srebrnym przeplatane na zmianę. Splot sprawia wrażenie kilku rzędów łańcuszków ułożonych obok siebie. Mogą występować podwójne, potrójne a nawet poczwórne sploty bismarka. Te szersze często stosowane są do bransoletek. Splot bismarck są to cienkie rzędy owalnych ogniw biegnące równolegle wobec siebie i ze sobą połączone.

splot-łańcuszków-bismarck

Splot Popcorn

Jest to bardzo ciekawy splot łańcuszka. Swoim wyglądem przypomina popcorn i przywołuje na myśl nieregularnie ułożone ogniwa. Jego cechą charakterystyczną są zgrupowane kuleczki. Całość przypomina napompowany popcorn. Są różne wykonania i grubości łańcuszków z tego typu splotem.

splot-łańcuszków-popkorn

Splot Nonna

Nazwa tego splotu pochodzi od żeńskiego, łacińskiego imienia Nonna, oznaczające "dziewiąta". Jest to nieco bardziej skomplikowany wzór pancerki, ponieważ ogniwa są spłaszczone w taki sam sposób jak właśnie w pancerce. Mamy tu dwa rodzaje ogniw. Jedne ogniwa mają mniejszy promień a drugie je otaczające mają większy promień. Mniejsze ogniwa schowane są w środku większych. Jest to solidny splot, który polecany jest na męskie łańcuszki.

Splot KORD (Kordel)

Splot ten przypomina sznur ( z angielskiego właśnie „cord”). Nazwa splotu wywodzi się na od nazwy mieczy, sztyletów, noży nazywanych właśnie Kordami. Była to broń, przypominająca bardzo krótkie miecze, miniaturki, które były noszone przy pasie na łańcuszku. To właśnie splot tego łańcuszka przybrał nazwę KORD. Często łańcuszki o tym splocie są pompowane, ogniwa są puste w środku. Jest to splot bogaty i bardzo ozdobny, dlatego zazwyczaj noszone są jako samodzielna ozdoba bez dodatkowych zawieszek.

splot-łańcuszków-kordel

Splot Kłos (Spiga)

Nazwa tego splotu wywodzi się prawdopodobnie od jego podobieństwa do kłosa zboża. Zbudowany jest z ogniw o kształcie ósemki. Splot sprawia wrażenie kwadratowego i solidnego. SPIGA oznacza z języka włoskiego: kłos. W zależności od ukształtowania poszczególnych ogniw łańcuszek może mieć przekrój okrągły lub całkowicie kwadratowy. Wytwarzane są w tym splocie łańcuszki o różnych grubościach, odpowiednie zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.


splot-łańcuszków-kłos

Są setki różnorodnych splotów łańcuszków. Wyżej wymieniliśmy i opisaliśmy tylko te najbardziej popularne od lat używane i wykonywane przez jubilerów. Można wśród nich jeszcze wymienić splot Gucci, lisi ogon, siatka mesh, kostka, Książę Walii, rybie ości (Herringbone), koreanka, belcher, shamir. Poza tymi posiadającymi już nazwy własne jest wiele kombinacji i wariacji splotów jeszcze nie nazwanych. Projektanci prześcigają się w ich projektowaniu. Obecnie łańcuszki męskie ze srebra, stali jubilerskiej 316L, złota są powszechnie dostępne i możemy je zakupić w każdym niemal sklepie internetowym z biżuterią. Te ze stali są jednocześnie w przystępnych cenach i posiadają nieskończoną ilość zalet. Są stworzone specjalnie dla mężczyzn, którzy na co dzień noszą i uwielbiają męskie łańcuszki.

splot-łańcuszków-siatka-mesh*splot siatka mesh

splot-łańcuszków-gucci
*splot Gucci
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz ustalić warunki korzystania z plików cookie w swojej przeglądarce.
OK, ROZUMIEM.