U nas nie płacisz za wysyłkę!
Kurier Inpost - przedpłata lub płatność przy odbiorze
Paczkomaty - przedpłata
Wysyłki na terenie Europy:
Poczta Polska - przedpłata
Przesyłki wysyłamy w ciągu 24h od złożenia zamówienia, pomijając weekendy, święta i dni wolne od pracy.
Całą biżuterię widoczną w sklepie mamy na stanie, więc zamówienia realizujemy błyskawicznie.
Grawery wykonujemy około
godziny 13.00
W ciągu 30 dni od daty odebrania przesyłki, mają Państwo możliwość wymiany / zwrotu towaru - bez podawania przyczyny.
Polecamy w tym przypadku skorzystać z tego FORMULARZU, co ułatwi Państwu i nam dokonanie wymiany/zwrotu.
Produkty razem z formularzem i paragonem prosimy przesłać na adres:
Artmag Magdalena Adamczewska
ul. Jeleniogórska 1/3F/53
60-179 Poznań
Zawsze możesz do nas napisać
e-maila z zapytaniem biuro@zubiro.com
Postaramy się jak najszybciej pomóc Ci w rozwiązaniu napotkanego problemu.
Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-16:00 jesteśmy do Twojej dyspozycji telefonicznie pod numerem 880 01 00 01
Łańcuszek z krzyżykiem. Jak nosić? Czarny, srebrny czy złoty krzyżyk męski?
Naszyjniki męskie to jedna z ulubionych i nowoczesnych ozdób biżuteryjnych. Panowie od lat lubią ubierać naszyjniki i łańcuszki. Ozdoby te przybierają różne formy. Począwszy od naszyjników na skórzanych rzemieniach, przez te wykonane z koralików i bawełnianych sznureczków, po łańcuszki z nowoczesnymi stalowymi zawieszkami w różnych kształtach. To jednak łańcuszek z krzyżykiem od wieków cieszy się niezmienną popularnością. I to właśnie na nim zawiesimy dzisiaj oko.
Łańcuszek z krzyżykiem wybierają panowie w każdym wieku. Co ma na to wpływ? Czy to przyzwyczajenie, zwyczaje, okresowe trendy, a może tradycja? Jedno jest pewne: w Polsce duże znaczenie ma kultura i religijność. Znaczna część męskiej populacji wyznaje wartości chrześcijańskie, a to właśnie z nimi wiąże się symbol krzyża. Dla każdego katolika i prawosławnego krzyż to ważny symbol wiary. Odkąd pamiętamy jest głównym i pożądanym podarunkiem z okazji przyjęcia sakramentów świętych takich jak: Bierzmowanie czy I Komunia Święta. Może to właśnie do tych wydarzeń wszystko się zaczęło?
Krzyż jako symbol wiary
Krzyż to symbol wiary, cierpienia i męczeńskiej śmierci Chrystusa. Tak właśnie postrzega znak krzyża znaczna część współczesnego społeczeństwa. Ale krzyż był obecny nie tylko w trwającej erze. Są dowody, że również w starożytnych religiach towarzyszył ludzkości. Niemal w każdym zakątku ziemi odkryto przedmioty związane z tym znakiem. Był postrzegany jako symbol kultu sił przyrody – słońca, życia, ziemi i ognia. Krzyż to zazwyczaj dwie linie przecinające się pod kątem prostym. Oczywiście powstały różne odmiany graficzne krzyży, a każdy z nich jest ciekawy i ma swoją historię. Obecnie jest około 400 rodzajów krzyży. m.in.: krzyż łaciński, krzyż grecki, krzyż pizański, krzyż maltański, krzyż patriarszy, krzyż jerozolimski, krzyż celtycki, krzyż św. Piotra, krzyż św. Andrzeja, krzyż papieski, krzyż kardynalski, krzyż prawosławny i wiele innych.
Krzyż w religiach
Obecnie w religiach chrześcijańskich krzyż otaczany jest szczególną czcią. Umieszczany jest zawsze w centralnej części świątyń i kościołów, gdzie wierni wznoszą ku niemu swoje modlitwy, prośby i błagania. Noszą go wierzący na szyi lub jako bransoletki na nadgarstkach. Pojawi się w różańcach, zarówno w tych na szyję, jak i tych w kształcie pierścionków. Symbolizuje on mękę Jezusa, który dźwigał duży krzyż przez całą drogę krzyżową, a następnie skonał przybity do niego gwoździami.
Kościoły protestanckie uznają symbol krzyża, ale nie praktykują jego kultu. Uważają go za narzędzie zbrodni, na którym skonał Jezus. Natomiast Świadkowie Jehowy uważają, że Jezus umarł na palu, a symbol krzyża został wymyślony, dlatego właśnie odrzucają krzyż jako symbol zupełnie niechrześcijański.
Krzyż w męskiej modzie
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, krzyż to obecnie ulubiony znak, który projektanci z chęcią używają w męskiej modzie. Możemy go zobaczyć na koszulkach, naniesiony na spodnie, czapki. Często występuje wpleciony w artystyczne grafiki. Łączy się go także z motywem czaszek i węży. Tutaj artystycznych wizji krzyża jest wiele. Moda na krzyże jest zawsze. Oczywiście są sezony, gdzie krzyż króluje i chętniej jest używany w zdobieniu ubrań i biżuterii. Jednak to właśnie biżuteria jest jego podstawowym nośnikiem.

Krzyż w męskiej biżuterii
Krzyż to symbol nie znający płci. Krzyżyki noszą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Biżuteria z krzyżami przybiera jednak nieco inne formy dla każdej z nich, więc zdecydowanie możemy ją podzielić na kobiecą i męską. Krzyżyki dla kobiet są bardziej subtelne, mniejsze, cienkie i przybierają często formy tzw. celebrytek z krzyżykiem – to bardzo cienkie łańcuszki w kolorze srebrnym lub złotym z delikatnymi symbolami wplecionymi w naszyjnik. Co innego możemy zobaczyć w męskiej biżuterii. Tutaj krzyżyki to zdecydowane, duże ozdoby, które przyciągają wzrok w stylizacjach. Często eksponowane na zewnątrz łączy się z innymi zawieszkami i grubymi łańcuchami.
Krzyżyk męski z łańcuszkiem czy rzemykiem?
Naszyjniki z krzyżykami marki zubiro otrzymasz zawieszone na regulowanym, czarnym sznureczku. Możesz go wyregulować w zakresie 40-80cm. Do każdego krzyżyka dołączony jest także łańcuszek. Tradycyjnie i w większości przypadków to kulkowy łańcuszek o średnicy 3mm, który bez problemu samodzielnie skrócisz. Wystarczą do tego cążki – możesz go przeciąć w dowolnym miejscu między kulkami. Do niektórych modeli krzyżyków dołączony jest łańcuszek o konkretnej długości zakończony zapięciem w kształcie karabinka. Zarówno łańcuszek, jak i regulowany sznureczek są praktyczne i ładnie prezentują się na szyi. Jeśli jednak nie są dla Ciebie wystarczające możesz zawsze poszukać wśród dostępnych w naszym sklepie łańcuszków męskich ze stali nierdzewnej. Gruby, średni, cieniutki, a może o ciekawym splocie pancerki, figaro lub bizantyjskim?
Jakie krzyżyki męskie znajdziesz w sklepie zubiro?
Złote krzyżyki męskie
To krzyżyki, które bez wątpienia wzbudzą Twoje zainteresowanie. Złote krzyżyki marki zubiro wykonane są ze stali chirurgicznej 316L pokrytej powłoką w kolorze złotym. Nie musisz się martwić, że przy normalnym użytkowaniu coś złego stanie się z kolorem złotym. Każdy krzyżyk pokrywany jest kolorem złotym tzw. metodą PVD, czyli nanoszeniem cienkich powłok z fazy gazowej w próżni i przy bardzo dużej temperaturze. To obecnie jedna z najbardziej trwałych metod zdobienia biżuterii. W połączeniu ze stalą jubilerską jest najchętniej wykorzystywana z wyrobie męskich ozdób biżuteryjnych. Wśród złotych krzyżyków znajdziesz małe, duże i średnie, zdobione wzorami, klasyczne, proste, krucyfiksy, a także naboje z wygrawerowaną modlitwą. Zobacz nasze propozycje dla Ciebie:
Srebrne krzyżyki męskie
To klasyczna biżuteria religijna. Krzyżyki srebrne często kupowane są na prezent z okazji jakiegoś konkretnego wydarzenia. Bierzmowanie, Pierwsza Komunia Święta, Ślub, Sakrament Kapłaństwa – to tylko niektóre z nich. Srebrny krzyżyk zawieszony na łańcuszku oraz ozdobiony dedykacją w formie graweru będzie nie tylko ładną ozdobą biżuteryjną, ale także wyjątkową pamiątką. Na wewnętrznej stronie krzyża możesz zamieścić własną dedykację, króciutki cytat, motto lub fragment z Pisma Świętego. Jeżeli wybierzesz krzyżyk o nieco większych rozmiarach może być to także fragment modlitwy, słowa Papieża Jana Pawła II. Srebrne krzyżyki mogą być zatem prezentem dla bliskiej Ci osoby, i jednocześnie mogą stanowić piękną ozdobę Twojej stylizacji.
Czarne krzyżyki męskie
To nowość wśród krzyżyków męskich. Czerń od zawsze kojarzy nam się z elegancją i stylem. Od niedawna, także w męskiej biżuterii znalazła swoje miejsce. Czarne kły, czarne matowe nieśmiertelniki, czarne łańcuszki – każdy z nich wzbudza zainteresowanie. Tutaj swoje miejsce znalazły także czarne krzyżyki męskie. To modele nowoczesne cechujące się elegancją i współczesnym wykonaniem. Zdobione cyrkonami, różnym rodzajem faktur, połączeniem stali w połysku i w macie. Takie krzyżyki to piękna biżuteria męska. Tutaj możesz zaszaleć i połączyć je z innymi zawieszkami i grubymi łańcuszkami. Możesz zastosować tzw. stopniowanie naszyjników: ten z najmniejszą zawieszką przybliżyć do szyi, ten o średniej długości zawiesić poniżej, a najniżej umieścić naszyjnik z nieśmiertelnikiem, na którym wygrawerujesz ciekawą grafikę. Zobacz jakie krzyżyki czarne znajdziesz w naszej ofercie:
Krzyżyk na prezent – nie wierz w przesądy
Przesądy wykluczają się z przekonaniami religijnymi. Zapewne znajdziesz w internecie wiele bzdetnych informacji odnośnie rzeczy, których nie powinno się dawać na prezent lub przyjmować ich od konkretnych osób. Nie dajemy podobno butów, noży, zegarka, portfela, pereł i krzyżyka – zapewne ile osób tyle wyjaśnień dlaczego :) Nie idź w tym kierunku. Krzyżyk to piękny prezent, który zapewne obdarowanemu przyniesie nieskończoną ilość łask i dobroci. Przecież to klasyczny podarunek wręczany przez rodziców chrzestnych a okazji Chrztu, Pierwszej Komunii Świętej i Bierzmowania. Krzyżyki z chęcią wręczamy też parze młodej z okazji przyjęcia sakramentu Ślubu. Ozdobione dedykacją będą przepiękną pamiątką na długie lata.
Łańcuszek z krzyżykiem pod grawer
Jeżeli prezent to tylko ze spersonalizowaną dedykacją. Współcześnie taka forma podarunku jest nadzwyczaj pożądana. Kto z nas nie chciałby otrzymać prezentu wykonanego specjalnie dla niego? Zamieszczenie krótkiej dedykacji, daty, podpisu, kilku miłych słów płynących prosto z serca – to najpiękniejsza forma pokazania bliskiej osobie, że ją znamy, pamiętamy i o niej myślimy. Marka zubiro ma w swojej ofercie sporą ilość męskich krzyżyków z możliwością naniesienia graweru. Są małe, które pomieszczą jedynie króciutką dedykacją, ale są też te większe, gdzie można zaszaleć i wygrawerować cytat z Biblii lub fragment modlitwy.
Co wygrawerować na krzyżyku męskim na prezent?
Postaramy się zasiać w Tobie odrobinę inspiracji do stworzenia pięknego i jedynego w swoim rodzaju graweru. Zastanawiasz się co można wygrawerować? Nie znajdujesz w głowie żadnego pomysłu? Lecimy z pomocą! Treść graweru zależy oczywiście od tego z jakiej okazji podarujesz go bliskiej osobie. Czy będzie to pamiątka z przyjęcia sakramentów, a może z okazji rocznicy ślubu lub z bardziej świeckiej okazji np. Mikołajek, Walentynek lub Gwiazdki. Krzyżyki męskie to modele biżuterii raczej z małą powierzchnią pod grawer, dlatego w ich przypadku raczej z długością graweru nie zaszalejesz. Niewątpliwie pięknie prezentować się będzie data z podpisem i małym symbolem np. serce lub dwa złączone ze sobą. Może być to również cytat z Pisma Świętego, wybrany fragment modlitwy, słowa Jana Pawał II. Żeby ułatwić Ci wybór zestawiamy niżej modlitwy i najpiękniejsze cytaty.
Jaką modlitwę wygrawerować na męskim krzyżyku?
Możesz wybrać pod grawer fragment modlitwy. Jeżeli krzyżyk będzie wystarczająco duży może zmieścić się nawet cała. Jakie są najbardziej znane i cytowane? Niżej zamieszczamy wybrane modlitwy, a Ty sam wybierz ten właściwy fragment do zamieszczenia jako dedykację na krzyżyku:
Ojcze Nasz, Modlitwa Pańska:
Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje; przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja, jako w niebie tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. [Bo Twoje jest królestwo i potęga, i chwała na wieki.] Amen.
Anioł Pański
Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi. I poczęła z Ducha Świętego. Oto ja Służebnica Pańska. Niech mi się stanie według słowa Twego. Słowo Ciałem się stało. I zamieszkało między nami. Módl się za nami święta Boża Rodzicielko, abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Pozdrowienie Anielskie, Zdrowaś Maryjo:
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
Gloria Patri, Chwała Ojcu
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
Memorare (Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo)
Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo, że nigdy nie słyszano, abyś opuściła tego, kto się do Ciebie ucieka, Twej pomocy wzywa, Ciebie o przyczynę prosi. Tą ufnością ożywiony, do Ciebie, o Panno nad pannami i Matko, biegnę, do Ciebie przychodzę, przed Tobą jako grzesznik płaczący staję. O Matko Słowa, racz nie gardzić słowami moimi, ale usłysz je łaskawie i wysłuchaj. Amen.
Pod Twoją obronę
Pod opiekę Twojego miłosierdzia uciekamy się, o Bogarodzico. Nie odrzucaj próśb, [które do Ciebie zanosimy]w naszych potrzebach, lecz zachowaj nas od niebezpieczeństwa, [Ty] jedynie czysta i błogosławiona. Amen.

Cytaty z Biblii pod grawer
Cytaty z Pisma Świętego to również ciekawy i dobry pomysł na grawer, który możemy nanieść na krzyżyk. Bez wątpienia będą niosły pokój, nadzieję i radość:
- „Cierpliwy do czasu dozna przykrości, ale później radość dla niego zakwitnie.” (Syr 1, 23)
- „Proście a będzie Wam dane” (Mt 7, 7-12)
- „O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem! A pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie.” (Flp 4, 6-7)
- „Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą”
- „Według wiary Waszej niech Wam się stanie.” (Mt 9, 27-31)
- „Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie!” (J 14,1)
- „Dla tego kto wierzy, wszystko jest możliwe” (Mk 9, 23)
- „Pan podtrzymuje wszystkich, którzy padają, i podnosi wszystkich zgnębionych.” (Ps 145, 15)
- „Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was.” (1 P 5, 7)
Słowa Jana Pawła II na grawer
Chyba nie ma Polaka, który nie znałby Papieża Jana Pawła II. Wybór polaka na papieża było znaczącym wydarzeniem w naszej historii, a miało to miejsce 16 października 1978 roku. Karol Józef Wojtyła będzie w pamięci każdego katolika na zawsze, a słowa, które wypowiadał podczas swoich kazań zapadną w naszej pamięci na lata. Niżej zamieszczamy fragmenty wypowiedzi, które idealnie nadają się do zamieszczenia na krzyżyku jako dedykacja:
- „Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!". (Inauguracja pontyfikatu, 1978 r.)
- „Brońmy się przed pozorami miłości, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą". (Homilia, Rzym, 1979 r.)
- „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali". (Spotkanie z młodzieżą, Jasna Góra, 1983 r.)
- „Krzyż znaczy: miłość nie zna granic - rozpocznij od tych, którzy są najbliżej ciebie i nie zapominaj o tych, którzy są najdalej". (Nieszpory europejskie, Wiedeń, 1983 r.)
- „Człowieka (...) nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa." (Homilia, Warszawa, 1979 r.)
- „Nie mam srebra ani złota. Nie mam gotowych odpowiedzi na ważne pytania". (Homilia, Lyon, 1986 r.)
- „Człowiek jest powołany do odnoszenia zwycięstwa w Jezusie Chrystusie". (Homilia, Warszawa, 1983 r.)
- „Cierpienie jest w świecie również po to, żeby wyzwolić w nas miłość". (List apostolski Salvifici Doloris, 1984 r.)
- „Ewangelia to proroctwo o człowieku. Poza Ewangelią człowiek pozostaje dramatycznym pytaniem bez odpowiedzi.” ["Pamięć i tożsamość", 2005 r.]
- „Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei. To nas wyróżnia” [Homilia w Gdańsku, 1987 r.]
Jakie są rodzaje krzyża?
Jest bardzo dużo różnych rodzajów krzyża. Naliczono ich podobno około 400, a wśród nich najpopularniejsze to krzyż łaciński, krzyż prawosławny, krzyż maltański, krzyż grecki, papieski, kardynalski. Chcesz wiedzieć więcej na temat każdego z nich? Zapraszamy do lektury.
Krzyż łaciński
– to podstawowa i najbardziej klasyczna wersja krzyżyka chrześcijańskiego. Składa się z dwóch przecinających się pod kątem prostych linii. Ta pionowa jest dłuższa od tej poziomej. Belka pionowa oznacza zjednoczenie nieba z ziemią, tego, co Boskie z tym co ludzkie w Chrystusie. Linia pozioma jest wymiarem horyzontalnym i oznacza zjednoczenie ludzi ze wschodu i zachodu, a jednocześnie uniwersalny charakter zbawienia dokonanego na krzyżu. Dla chrześcijan to symbol ukrzyżowania Jezusa Chrystusa, jego nieskończonej miłości, cierpienia za grzechy ludzi, zbawienia i zwycięstwa. Początkowo symbolem chrześcijaństwa był znak ryby.
Krzyż prawosławny
– to najbardziej rozpowszechniony rodzaj krzyża w prawosławiu, czyli jednym z głównych odłamów chrześcijaństwa opierającym swoją doktrynę na Piśmie Świętym i tradycji Kościoła Wschodniego. Krzyż o ośmiu końcach uważany jest za najbardziej autentyczny i zgodny z tradycją zarówno tą wyznawaną przez kościoły wschodu, jak i zachodu. Na zachodzie krzyż ten nazywany jest krzyżem słowiańskim - używany jest on w Cerkwiach słowiańskich. Natomiast pozostałe Cerkwie prawosławne posługują się symbolem krzyża greckiego - równoramiennego. Ten nazywany jest krzyż bizantyjski lub krzyżem rosyjskim (jest symbolem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego).
Krzyż maltański (krzyż kawalerski)
- znany też jako krzyż cnót rycerskich. Używany jest przez Zakony Szpitalników. W Polsce czerwony krzyż maltański jest symbolem służby SAR. Oparty jest na krzyżu greckim (równoramiennym). Jego ramiona rozszerzają się jednak od środka i są rozwidlone na końcu, przez co mają 8 ostrych zakończeń. Krzyż maltański jest również używany jako symbol przez Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa.
- Cztery ramiona – cztery cnoty: wierność, honor, wstrzemięźliwość i przezorność
- Osiem krańców – Osiem błogosławieństw, osiem cnót rycerskich, osiem języków na które podzielony jest Zakon Maltański
Krzyż grecki (krzyż równoramienny )
- znany jako crux immissa quadrata lub krzyż klasyczny. Wszystkie ramiona krzyża są równe. Jest to jeden z najbardziej znanych symboli wczesnochrześcijańskich. W chrześcijaństwie symbolizuje uniwersalizm chrześcijaństwa: cztery ramiona to cztery strony świata. Linia pionowa obrazuje działanie łaski, natomiast linia pozioma symbolizuje przenikające działanie człowieka. Jest to jedna z form krzyża znana od wieków, w różnych wariacjach, w symbolice różnych religii, związanej z czterema stronami świata (róża wiatrów). Obecnie występuje m.in. jako symbol: Grecji (Herb Grecji, Flaga Grecji), Serbii (Krzyż serbski), Szwajcarii (Herb Szwajcarii, Flaga Szwajcarii), w matematyce służy za znak dodawania oraz jako symbol Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża.
Krzyż papieski
– jest to jedna z form krzyża kardynalskiego (patriarchalnego). To krzyż łaciński z dwiema dodatkowymi poziomymi liniami u góry. Trzy poprzeczki krzyża reprezentują potrójną rolę papieża w Kościele katolickim jako Biskupa Rzymu, Patriarchy Zachodu i Następcy św. Piotra.
Krzyż Tau
- wywodzi się od litery Τ (τ) (tau), w pierwotnych alfabetach zachodniosemickich zapisywanej jako X. Znany jest jako krzyż egipski, crux commissa lub krzyż św. Antoniego. Dzisiaj używany powszechnie przez franciszkanów. W religii chrześcijańskiej krzyż tau często łączony jest z Jezusem Chrystusem bądź też z duchowością Tau. Jej pierwotna forma przypominała X i była często używana jako osobisty podpis lub znak pieczętujący dokument lub własność. „Mój podpis” = „Moja tau”.
Krzyż Anch
- znany jako krzyż egipski, klucz Nilu, „crux ansata” - w mitologii egipskiej hieroglif oznaczający życie. Anch w starożytnym Egipcie był symbolem płodności, a jego kształt symbolizował kobiece łono. To symbol życia i miał zapewniać dostatnie oraz wieczne życie. Był amuletem ochraniającym zarówno w życiu doczesnym, jak i pozagrobowym. Współcześnie nadaje się mu mistyczne oraz magiczne znaczenie. Wyglądem przypomina dużą literę T z pętlą lub kółkiem u góry. Symbolizować ma również słońce wypuszczające promienie.
Krzyż celtycki
– to krzyż równoramienny wpisany w okrąg. Bywa utożsamiany z przedchrześcijańskim krzyżem słonecznym. Wykorzystywany jest również przez ruchy neonazistowskie i rasistowskie. Symbolizuje celtyckie wianki tzw. ruta. Współcześnie krzyż celtycki jest jedną z form krzyża akceptowanego przez Kościół katolicki jako religijny symbol chrześcijan. Bez wątpienia stał się on charakterystyczny dla celtyckiego chrześcijaństwa. Jest również spotykany w ofercie sklepów ezoterycznych jako amulet lub talizman.
Krzyż jerozolimski
– jeden z najstarszych krzyży w chrześcijaństwie. Duży krzyż laskowany, w kątach którego umieszczono cztery krzyżyki greckie. To symbol Ziemi Świętej lub symbol pięciu ran Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego na krzyżu. W obiegu istnieją także inne interpretacje np. cztery strony świata (małe krzyże) odkupione przez śmierć krzyżową Chrystusa (duży krzyż).
Krzyż św. Piotra
- występuje w dwóch wersjach: odwróconego do góry nogami krzyża łacińskiego lub odwróconego o 90 krzyża św. Jerzego (leżący krzyż łaciński). Według legendy w ten sposób został ukrzyżowany św. Piotr – głową w dół. Współcześnie pierwszy z nich kojarzony jest bez wątpienia z satanizmem, z tego powodu krzyż św. Piotra rzadko jest stosowany przez chrześcijan.
Krzyż Krucyfiks (cruci fixus „przybity do krzyża”)
- znak symboliczny wśród niektórych wyznań chrześcijańskich. Krzyż łaciński z przybitą do niego postacią Jezusa Chrystusa. Postać Jezusa początkowo malowano na krzyżu lub rzeźbiono w formie reliefu. Taki typ krucyfiksu popularny jest nadal w kulturze ikonograficznej chrześcijaństwa prawosławnego. Późniejsza wersja z osobną figurą Chrystusa powstała w średniowieczu i jest powszechna w tradycji katolickiej oraz luterańskiej do dzisiaj.
Pozostałe symbole chrześcijańskie i ich znaczenie
Biżuteria to również idealna ozdoba do zamieszczenia symboli chrześcijańskich. Tutaj masz duży wybór, a niżej opisaliśmy niektóre z nich. Sprawdź ich symbolikę, znaczenie i wybierz ten odpowiedni dla siebie. A co my przygotowaliśmy dla Ciebie spośród religijnych symboli? Zobacz gotowe propozycje na grawer:

Znak ryby (Ichthys, ichtys)
- w języku starogreckim oznacza „ryba” (ἰχθύς, ΙΧΘΥΣ). Jest znakiem pierwszych chrześcijan i symbolizuje Jezusa Chrystusa. To akrostych, czyli słowo, które można utworzyć z pierwszych liter wyrazów w zdaniu. Ichthys składa się ze starogreckich słów:
- ΙΗΣΟΥΣ, Ἰησοῦς (Iēsoûs) – Jezus
- ΧΡΙΣΤΟΣ, Χριστὸς (Christós) – Chrystus
- ΘΕΟΥ, Θεοῦ (Theoû) – Boga
- ΥΙΟΣ, Υἱὸς (Hyiós) – Syn
- ΣΩΤΗΡ, Σωτήρ (Sōtér) – Zbawiciel
Chi rho, znak ☧
- ligatura dwóch greckich liter „Χ” (chi) i „Ρ” (rho), jeden z najstarszych chrystogramów używanych przez chrześcijan. Znak chi rho powstał z nałożenia na siebie pierwszych dwóch liter „Χ” i „Ρ” greckiego słowa Chrystus ΧΡΙΣΤΟΣ, tworząc monogram ⳩. Oznacza więc skrót „Chr.”
Alfa i Omega
– (Α i Ω) Alfa i Omega to pierwsza i ostatnia litera klasycznego alfabetu greckiego - symbolika alfy i omegi pochodzi z Apokalipsy św. Jana, gdzie w ten sposób został określony „Bóg – Jezus”, „Początek i Koniec”, „Pierwszy i Ostatni” podkreślając, że nie ma sobie równego i do niego należą pierwsze i ostatnie słowo. Określenie to wyraża ideę, że świat pochodzi od Chrystusa jako Logosu i zmierza do niego jako do ostatecznego celu. W symbolice biblijnej Bóg Jezus jest podstawą sensu i trwania wszystkich rzeczy. Symbol wszechmogącego Boga jako Stwórcy i Tego, który wszystko dopełnia, symbol wszechmocy Boga.
Monogram IHS (IHΣ)
- jest greckim skrótem imienia IHΣΟΥΣ (Jezus). Należy do Chrystogramów – monogram będący symbolem Jezusa Chrystusa. W kulturze zachodniej występują: IHS i IHC będące odpowiednimi (pierwsza, druga i ostatnia) literami (jota-eta-sigma) greckiego imienia Jezusa: ΙΗΣΟΥΣ. Ciekawostka: napis ten wraz z krzyżem podobno miał ujrzeć cesarz Konstantyn Wielki w czasie wizji przed bitwą z Maksencjuszem w 312 r. przy moście mulwijskim. Skrót w formie "IHS" po raz pierwszy pojawił się na monetach Justyniana II na przełomie VII–VIII wieku. Wśród łacińskich interpretacji skrótu IHS, występują m.in: Iesus Humilis Societas - Pokorne Towarzystwo Jezusowe, Iesus Hominum Salvator - Jezus Zbawca Ludzi oraz In hoc signo - zwycięstwo.
Kotwica
– tak, tak kotwica to również symbol wywodzący się z chrześcijaństwa. Obecnie rzadko z nim kojarzony. Była używana przez pierwszych chrześcijan jako symbol opanowania, wytrwałości, bezpieczeństwa i nadziei na wieczne życie. To także znak zmartwychwstania. Często łączy się kotwicę z symbolem ryby lub krzyżem łacińskim.
Gołębica
- to symbol Ducha Świętego, łagodności oraz pokój. W Księdze Rodzaju jest znakiem pojednania między Bogiem a grzesznikami na ziemi. To symbol, który często kojarzy nam się z sakramentem Bierzmowania, którego istotą jest przekazanie wiernym „Znamienia daru Ducha Świętego” i umocnienie ich wiary. Gołąb przynosi dobrą nowinę o końcu potopu i Bożym Miłosierdziu. W Nowym Testamencie gołębica jest symbolem pojednania i pokoju.
Pelikan
– w znaczeniu sakralnym jest symbolem ofiary Jezusa i znakiem eucharystycznym symbolizującym krew Chrystusa. Dlaczego właśnie krew? Wizerunek pelikana karmiącego własną krwią swoje młode symbolizował najwyższe poświęcenie. Pelikany, zgodnie z wierzeniami, w sytuacji gdy nie miały pożywienia potrafiły wykarmić swoje dzieci kawałkami swojego ciała i krwi. Pelikan jak symbol wiary można było spotkać w średniowiecznych kościołach.
Paw
- co oznacza paw w chrześcijaństwie? Jest symbolem nieśmiertelności i zmartwychwstania. Starożytni Grecy wierzyli, że ciało pawia nie rozkłada się po śmierci i dlatego też stał się symbolem nieśmiertelności. Chrześcijanie uznali go także za symbol zmartwychwstania - po zrzuceniu piór, ponownie mu odrastają i znów staje się piękny. Paw często zestawiany jest z Drzewem Życia, które dla chrześcijan jest miejscem, w którym śmierć stała się początkiem życia. Paw to także symbol pychy, próżności i lubieżności. Czy zatem powiązanie go z religią chrześcijańską, gdzie prym ma wieść skromność, ascetyzm, pozbycie się wyższości, jest słuszne?
Temat biżuterii religijnej, krzyżyków, ich rodzajów i możliwości ich noszenia jest bez wątpienia długi jak rzeka. Mamy nadzieję, że teraz bez problemu wybierzesz ten właściwy niezależnie czy szukasz go dla siebie czy na prezent dla bliskiej osoby. Wybieraj spośród srebrnych krzyżyków męskich, złotych krzyżyków z łańcuszkiem i czarnych naszyjników z krzyżem. Ozdabiaj je grawerem, symbolami, fragmentami z modlitw, cytatami z Biblii. Twórz swoje własne zestawy krzyżyków z innymi zawieszkami w formie kłów, naboi i nieśmiertelników. Krzyż to także piękny symbol, którym ozdobisz swoją codzienną stylizację.