📌DARMOWA DOSTAWA - do każdego zamówienia.
  Darmowa dostawa!

U nas nie płacisz za wysyłkę!

DPD - przedpłata lub płatność przy odbiorze

Paczkomaty - przedpłata

Wysyłki na terenie Europy:

Poczta Polska - przedpłata

  Wysyłka w 24h

Przesyłki wysyłamy w ciągu 24h od złożenia zamówienia, pomijając weekendy, święta i dni wolne od pracy.

Całą biżuterię widoczną w sklepie mamy na stanie, więc zamówienia realizujemy błyskawicznie.

Grawery wykonujemy około
godziny 13.00

  30 dni na zwrot towaru

W ciągu 30 dni od daty odebrania przesyłki, mają Państwo możliwość wymiany / zwrotu towaru - bez podawania przyczyny.

Polecamy w tym przypadku skorzystać z tego FORMULARZU, co ułatwi Państwu i nam dokonanie wymiany/zwrotu.

Produkty razem z formularzem i paragonem prosimy przesłać na adres:

Artmag Magdalena Adamczewska
ul. Jeleniogórska 1/3F/53
60-179 Poznań

  Sprawdź jak szybko odpisujemy! biuro@zubiro.com

Zawsze możesz do nas napisać
e-maila z zapytaniem biuro@zubiro.com

Postaramy się jak najszybciej pomóc Ci w rozwiązaniu napotkanego problemu.

Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-16:00 jesteśmy do Twojej dyspozycji telefonicznie pod numerem 880 01 00 01

Historia spinek do mankietów

Spinki do mankietów od setek lat mają swoje miejsce w męskiej modzie. Oczywiście jak każde ozdoby biżuteryjne przeżywają swoje wzloty i upadki. Zanikają, by zaraz powrócić w nowoczesnych i bardziej ekstrawaganckich lub wręcz przeciwnie, prostych formach.

Historia spinek do mankietów nie jest krótka, a zaczęło się od iście użytecznych potrzeb mężczyzny. Obecnie spinki męskie pełnią tylko i wyłącznie funkcję ozdobą, ale nie było tak od samego początku...

Od sznurka po metal – krótka historia spinek do mankietów

Początki spinek do mankietów sięgają epoki renesansu. To przełom XVI i XVII w. przyniósł potrzebę zastosowania czegoś co przytrzyma wówczas długie i bujne w koronki męskie rękawy koszuli, aby te nie wylądowały w talerzu podczas uczty. Służące podwiązywały rękawy wstążeczkami i zakańczały je ozdobnymi supełkami. Mężczyzna nie mógł tego wykonać samodzielnie, dlatego taka ozdoba przy mankietach świadczyła od początku o prestiżu i wysokiej klasie ich posiadacza. Długie, jedwabne sznurki z biegiem czasu przybierały coraz to ozdobniejsze formy, by przekształcić się w guziki, przypominające współczesne spinki do mankietów. Przez dziesiątki lat spinki przybierały różne ozdobne formy. Wykonywano je z kruszców, od srebra i złota po kwarc i szkło. Wysadzano ozdobnymi kamieniami, a nawet diamentami, rzeźbiono przeróżne wzory i wtapiano w nie zdjęcia. To w XVIII w. i XIX w. mocno eksperymentowano z coraz to bardziej wyrafinowanymi kształtami i motywami spinek. Stały się dość drogim gadżetem i niedostępnym dla zwykłych obywateli. Dopiero po rewolucji przemysłowej w latach 60-tych XIX w. można było zacząć wykonywać spinki z nieco tańszych metali pokrytych srebrem lub złotem. Stały się one bardziej dostępne dla wszystkich obywateli. To właśnie wtedy spinki zaczęły być elementem nieodłącznym w męskiej modzie.

Historia spinek do mankietów – koszula i garnitur to podstawa

W historii męskiej mody duże znaczenie miał Pan o nazwisku Brummell. To właśnie George Bryan Brummell przyczynił się do rozpowszechnienia obecnie znanej nam formy garnituru i związanych z nim dodatków takich właśnie jak spinki do mankietów, apaszki czy fular. To on wprowadził do męskiej mody bardziej skromny i dopasowany do ciała ubiór. Plotki głoszą, że potrzebował 5 godzin dziennie na przebieranie się. Był pewnego rodzaju celebrytą tamtych czasów. Nie u wszystkich wzbudzał entuzjazm. Często był krytykowany, a nawet wyśmiewany, ale jedno jest pewne, że to właśnie jemu zawdzięczany współczesny krój garnituru i duży krok w rozwoju męskiej mody.

Współczesne spinki do mankietów

W 1840 roku we w męskiej modzie zaczął być popularny i modny tzw. podwójny mankiet koszuli. Bodźcem stymulującym elegancję w męskiej modzie była publikacja Aleksandra Dumasa - Trzej muszkieterowie(fr. Les Trois Mousquetaires). Zawarł on w powieści szczegółowy opis rękawów gwardii króla Ludwika XIII, co zainspirowało projektantów europejskich by zmodyfikować mankiety koszuli, które przybrały iście współczesną formę.

Produkcja spinek do mankietów

W 1882 roku George Krementz wynalazł maszynę do produkcji guzików i spinek do mankietów. Jej budowa oparta było na urządzeniu do produkcji naboi. Uczyniło to wytwarzanie spinek męskich tańszą i dostępną dla mniej zamożnych osób ozdobą. Pozwoliło to każdemu cieszyć się tym, co było kiedyś wyłączną domeną bogatych i uprzywilejowanych.

Spinki do mankietów współcześnie

W XX w. swoją popularność osiągnęły emaliowane spinki do mankietów. Najbardziej popularne były te wytwarzane przez Peter Carl Fabergé rosyjskiego jubilera i złotnika. Był perfekcjonistą w wytwarzaniu spinek do mankietów i ich ozdabiania za pomocą emalii. Jego spinki łączone były za pomocą łańcuszków. Fabergé znany był przede wszystkim z tworzenia tzw. jaj Faberge – jaja cesarskie. Pierwsze jajko wielkanocne w pracowni Fabergé powstało w 1884r. na zlecenie Aleksandra III, jako prezent dla żony cesarza Marii. Po śmierci Aleksandra III jego syn, Mikołaj II, kontynuował tradycję zamawiania jednego jajka na Wielkanoc. W środku jajka kryła się niespodzianka, która aż do momentu otworzenia podarunku była objęta ścisłą tajemnicą.

Tradycyjne zapięcie spinek do koszuli

W 1924 roku Pan Boyer, z Boyer Company, stworzył system mocujący do spinek składający się z trzpienia przechylającego się pomiędzy podwójnym trzpieniem przymocowanym do ich podstawy. Obecnie system ten jest nadal najczęściej używanym zapięciem.

Plastikowe guziki zamiast spinek do mankietów

W latach 70tych ubiegłego wieku spinki męskie zastąpiono zwykłymi plastikowymi guzikami przyszytymi na stałe do mankietów. Stało się to wygodną formą zapinania mankietów. Jednak Ci bogatsi i elegantsi mężczyźni pozostali przy tradycyjnych spinkach. Uczyniło to z tej dyskretnej ozdoby elegancki i prestiżowy dodatek do garnituru. W latach 90tych nastąpił wzmożony powrót spinek do męskiego ubioru. Znane marki na całym świecie zaczęły wytwarzać nowoczesne wzory i wprowadzać je do codziennej mody. Narodziła się wówczas nowa generacja spinek do koszuli. Spinki do mankietów, kiedyś postrzegane jako formalny klejnot stały się niezbędnym dodatkiem zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, którzy chcą wyrazić swoją indywidualność stylu. Jak widać o historii spinek do mankietów można pisać dużo i długo. Jest to obecnie bardzo pożądany gadżet w męskiej modzie. Nie jest przypisany tylko i wyłącznie do formalnego ubioru. Można sobie pozwolić na ich noszenie również do dziennego stroju. Dzięki nim każdy mężczyzna może wyrazić swój charakter, indywidualny styl oraz zainteresowania. Na przyjęciu czy kolacji w rodzinnym gronie będą idealnym uzupełnieniem męskiego ubioru.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz ustalić warunki korzystania z plików cookie w swojej przeglądarce.
OK, ROZUMIEM.